سوم اردیبهشت روز زمین

در برخی کشورها و مناطق جهان، اصطلاح «زمین پاک» یا «مادر زمین» با اشاره به کره زمین، بیانگر وابستگی عمیق موجود میان تمامی افراد بشرو سایر گونه‌های موجودات زنده با زمینی است که همگی ما بر آن زندگی می‌کنیم. ماهیت اصلی روز جهانی زمین پاک در برگیرندگی است. زیرا همه مردمان را در ارزش‌های برگرفته از این کرة خاکی سهیم می‌سازد و در این کار، انسان‌ها و طبیعت را یک نظام همگون می ‌بیند و رابطه درست انسان با طبیعت را ضامن ادامه حیات می ‌داند. همین مفهوم، زندگی متعادل ما انسان‌ها را در تعامل و هماهنگی با طبیعت وسعت می بخشد و یاری‌مان می‌دهد تا برای مشکلات زیست‌محیطی جهان امروز، راه حل‌هایی بیابیم.در ايران نيز هم‌زمان با ديگر كشورهای جهان، «هفته زمين پاک» از روز سوم ارديبهشت‌ماه به مدت يک هفته در سراسر كشور برپا می‌شود. جوامع بسیاری نیز هفته‌ی زمین را با آغاز روز زمین جشن می‌گیرند و تمام هفته را به فعالیت‌های زیست‌محیطی اختصاص می‌دهند.

مجمع عمومی سازمان ملل، طی یک قطعنامه، ایجاد روز بین‌المللی زمین پاک را خواستار شد تا مراسم این روز همه ساله ، در سوم اردیبهشت مصادف با ۲۲ آوریل برگزار شود. این قطعنامه از کشورهای عضو سازمان ملل متحد و نهادهای سازمان ملل، سازمان‌های بین‌المللی، منطقه‌ای و زیرمنطقه‌ای، جامعه مدنی و سازمان‌های غیردولتی(NGO) و سایرنهادهای همکار درخواست می‌کند که آگاهی افراد درباره روز جهانی زمین پاک را وسعت بخشد.

روز جهانی زمین پاک هر ساله در تمام دنیا برگزار و به همه مردم روی زمین یادآوری می‌شود که نباید سیاره خود «زمین»‌ را فراموش کنند و باید به فکر حفظ آن باشند. روز زمین پاک مناسبت سالانه‌ای است که با هدف افزایش آگاهی و تجلیل از محیط زیست کره‌ زمین نام‌گذاری شده است.

بخاطر داشته باشیم که اگر قرار است کره زمین کماکان خانه ما باشد، باید هرچه در توان داریم، انجام دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که خانه امنی برای نسل‌های آینده‌ ما نیزباشد، همانطور که برای ما بوده است.Earth-Day-2016-Poster-Earth-Day-Network

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *